dzieci Mój Świat

Pierwszy dzień wiosny - zwyczaj topienia marzanny


21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny. 
Tak, tak, idzie wiosna, a wraz z nią odchodzi zima. A żeby pożegnać zimę, co robimy? Zrzucamy ciepłe ubrania, idziemy na wagary i topimy marzannę. Dlaczego?

Zwyczaj topienia marzanny w Polsce znany jest od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się "kukła", którą topimy lub palimy w Pierwszy Dzień Wiosny. Jest ona symbolem odchodzącej zimy, a topimy ją po to, żeby przywołać wiosnę.
Ciekawostka o marzannie:
Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie. Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.


My naszej marzannie powiedzieliśmy papa i odtańczyliśmy pożegnalny taniec, teraz już z pewnością  wiosna do nas przyjdzie :)


Podobne wpisy

0 komentarze:

Publikowanie komentarza